شرکت هواپیمایی ساها

هواپیمایی ساها یک شرکت هواپیمایی است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1369 تاسیس شد. مرکزیت این شرکت شهر تهران می‌باشد. ساها مخفف عبارت ((سرویس ارتباط هوایی ارتش)) می‌باشد. این‌که در ابتدا ارتش جمهوری اسلامی ایران این ایرلاین را مختص خود ساخته و بعد‌ها مسافران نیز از آن استفاده کردند، باعث ایجاد سوالاتی می‌شود که مثلا تفاوت هواپیمایی ساها با دیگر ایرلاین‌ها در چیست؟ یا این‌که آیا هواپیمایی ساها چون متعلق به یک ارگان نظامی است قوانین خاص و ویژه‌ای دارد؟ در ادامه به بررسی کامل هواپیمایی ساها و ویژگی‌های متمایز آن می‌پردازیم.

شرکت هواپیمایی ساها

شرکت هواپیمایی ساها در ابتدا با هدف جابجایی پرسنل ارتش تاسیس شد، اما بعد‌ها با ادامه فعالیت‌های هوایی هواپیمایی ساها تصمیم بر این گرفته شد که این ایرلاین به جابجایی مسافران نیز بپردازد. در ابتدا پرواز‌های مسافربری این شرکت به‌وسیله 5 فروند بوئینگ 707 و پرواز‌های باربری بوسیله 2 فروند بوئینگ 747 انجام می‌شد. ناوگان هوایی هواپیمایی ساها در ابتدای شروع کار جز مجهزترین و قابل قبول‌ترین ناوگان‌ها در میان ایرلاین های ایرانی بود، اما در سال 1393، چون اهواپیمایی ساها در جهت به‌روز کردن ناوگان خود اقدامی نکرد، با لغو امتیاز سازمان هواپیمایی کل کشور روبرو شد، تا این‌که در نهایت در سال 1395 مسئولان هواپیمایی ساها توانستند با خرید هواپیماهای جدید مجوز خود را بازپس بگیرند.

این روز‌ها اخبار زیادی از شرکت هواپیمایی ساها به‌گوش می‌رسد که به دنبال جذب بهترین نیروهای متخصص داخلی است. امروزه شرکت هواپیمایی ساها دوباره مجوز خود را بدست آورده سخت در حال تلاش برای ارتقای کیفی خدمات و ناوگان هوایی خودش است، به همین دلیل مدیران شرکت هواپیمایی ساها درصدند با برگزاری آزمون‌های تخصصی کادرهای پروازی کاملا مجرب و آموزش دیده ای شامل مهماندارن، مهندسان و خلبانان را تشکیل داده و به استخدام خود در بیاورند تا با بکارگیری آنها در پروازهای خود بتوانند علاوه بر استفاده از نیروهای بومی، امنیت و کیفیت لازم در پروازها را به مسافران خود هدیه دهند.

قطب اصلی شرکت هواپیمایی ساها

قطب اصلی شرکت هواپیمایی ساها فرودگاه بین‌المللی مهرآباد می‌باشد که تنها به پرواز‌های داخلی می‌پردازد، با این‌حال شرکت هواپیمایی ساها نیز مانند دیگر ایرلاین‌ها خدمات باربری، کترینگ و سایر خدمات لازم که یک شرکت هواپیمایی ارائه می‌دهد را با بالاترین کیفیت ارائه می‌دهد و از این نظر چیزی از دیگر ایرلاین‌های داخلی کم ندارد، به همین دلیل خاطره خوبی برای اکثر مسافرانی که به پرواز با شرکت هواپیمایی ساها مبادرت کرده‌اند به جا گذاشته، که البته این نکته ای است که از بازخورد مسافران فهمیده شده است.

دانشگاه جامع علمی کاربردی ساها

در حال حاضر شرکت هواپیمایی ساها حتی برای این‌که کادر فنی متخصص و مورد نیاز خود را به‌صورت خود کفا تامین کند اقدام به تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ساها کرده است که درس‌های مربوط به خدمات هواپیمایی، تعمیر، مهندسی پرواز و ... در آنجا تدریس می‌شود که در بین ایرلاین‌های داخلی منحصر بفرد است، که البته تحصیل در این دانشگاه برای عموم آزاد است.

بلیط هواپیما ساها

برای خرید بلیط هواپیما ساها می‌توانید از چند طریق اقدام کنید: 1. مراجعه به به سایت هواپیمایی ساها و خرید بلیط هواپیما ساها به صورت مستقیم از خود هواپیمایی ساها. 2. خرید از آژانس های مسافرتی

در ابتدای فعالیت، شرکت هواپیمایی ساها دارای 11 فروند هواپیما شامل 9 فروند بوئینگ 747 در سری‌ مدل‌های 100 و 200 بود و مابقی را بوئینگ 707 تشکیل می‌داد. گفتنی است هواپیمایی ساها، آخرین کاربر بوئینگ ۷۰۷ به عنوان یک هواپیمای مسافربری در جهان بود. البته این بوئینگ‌ها در ابتدای کارشان سوخت رسان هوایی هواپیماهای ارتش بودند که بعد به مسافربری تغییر کاربری دادند. در حال حاضر هواپیمایی ساها دارای 2 فروند هواپیمای بوئینگ 737 سری مدل 300 است، از سال 1395 در حال کار با این 2 فروند هواپیما است.

بوئینگ 737 هواپیمایی ساها

نوعی از بوئینگ باریک پیکر است که اصطلاحا بچه بوئینگ هم نامیده می‌شود. ساخت شرکت آمریکایی بوئینگ بوده و طراحی آن از 11 مه 1964 آغاز شد و برای نخستین بار در 9 آوریل 1967 به پرواز درآمد. بعد از یک سال با بکارگیری در ناوگان در ناوگان لوفتانزا بود که کاربرد تجاری آن آغاز شد. بوئینگ 737 هواپیمایی است خوش ساخت، محبوب و بسیار کارآمد، طوری‌که تاکنون بیش از 7000 مورد سفارش ساخت داشته است. مشخصات: بوئینگ ۷۳۷ دارای دو موتور توربوفن در زیر بالهاست. • فاصله نوک دو بال: ۲۸٫۴ متر • طول: ۳۰٫۵ متر • ارتفاع: ۱۱٫۳ متر • ظرفیت مسافر: ۱۳۰ نفر • بیشینه سرعت: ۸۴/۰ ماخ (۸۹۰ کیلومتر بر ساعت( • محدوده پرواز: ۴۶۸۸ کیلومتر در حال حاضر هواپیماهای بوئینگ 737 در بیش از 500 خط هوایی فعالیت دارند. نکته جالب این‌که در هر زمان به‌طور میانگین ۱۲۵۰ تا از آن در آسمان در حال پرواز است. در سال ۲۰۰۶ به‌طور متوسط در هر ۵ ثانیه یک ۷۳۷ در جایی فرود می‌آمد.از سال ۱۹۶۸ (زمان شروع فعالیت تاکنون) بوئینگ ۷۳۷ بیش از ۱۲ میلیارد مسافر را جابه‌جا کرده و بیش از ۷۴ میلیارد مایل (۱۲۰ میلیارد کیلومتر) پرواز کرده‌است، و بیش از ۲۹۶ میلیون ساعت در هوا بوده‌است. ۷۳۷ بیش از ۲۵ درصد از ناوگان تجاری هوایی جهان را تشکیل می‌دهد. این موضوع آشکارا نشان دهنده بالا بودن کلاس کاری بوئینگ 737 است و این‌که استفاده هواپیمایی ساها از این مدل بوئینگ بسیار جذاب است، چرا که این مدل به معنای واقعی کارا و تایید شده است. مدل‌ها: • ۷۳۷–۱۰۰ سری اولیه: مدل اولیه که طولی کوتاه داشت و تنها سی فروند آن ساخته شد. • ۷۳۷–۲۰۰ سری اولیه: مدل استاندارد با بدنه کوچک. • ۷۳۷–۳۰۰ سری کلاسیک: مدل استاندارد با بدنه بزرگتر. • ۷۳۷–۴۰۰ سری کلاسیک: مدل حجیم تر با بدنه کشیده تر. • ۷۳۷–۵۰۰ سری کلاسیک: مدل دارای بدنه کوتاه‌تر. • ۷۳۷–۶۰۰ سری نسل بعد: مدل کوچک برابر با ۵۰۰–۷۳۷ با امکانات پیشرفته. • ۷۳۷–۷۰۰ سری نسل بعد: مدل متوسط برابر با ۳۰۰–۷۳۷ با امکانات پیشرفته. • ۷۳۷–۸۰۰ سری نسل بعد: دارای موتور قدرتمند، مدل جدیدی از سری ۴۰۰. • ۷۳۷–۹۰۰ سری نسل بعد: بزرگترین هواپیمای ۷۳۷ با ظرفیت ۱۸۹ مسافر • MAX 737 (بوئینگ ۷۳۷ مکس) سری پیشرفته • BBJ جت تجاری بوئینگ برگرفته از سری ۷۰۰ • BBJ2 جت تجاری بوئینگ برگرفته از سری 800 کاربری: جت مسافربری و جت تجاری باریک پیکر کشور سازنده: ایالات متحده آمریکا تولیدکننده: هواپیماهای تجاری بوئینگ نخستین پرواز: 9 آوریل ۱۹۶۷ معرفی‌شده در: 10 فوریه ۱۹۶۸ با لوفت‌هانزا وضعیت: فعال کاربر اصلی: ساوت‌وست ایرلاین، رایان‌ایر، یونایتد ایرلاین، امریکن ایرلاینز ساخته‌شده: ۱۹۶۶-اکنون تعداد ساخته‌شده ۱۰۴۴۴ فروند تا دسامبر ۲۰۱۸ هزینه هر فروند: • 737–۱۰۰: ۳۲ میلیون دلار آمریکا • ۷۳۷–۶۰۰: ۵۹٫۴ میلیون دلار آمریکا • 737–۷۰۰: ۸۰٫۶ میلیون دلار آمریکا • 737–۸۰۰: ۹۶٫۰ میلیون دلار آمریکا • 737–۹۰۰ئی‌آر: ۱۰۱٫۹ میلیون دلار آمریکا گونه‌ها: بوئینگ تی-۴۳ توسعه‌یافته به: بوئینگ ۷۳۷ کلاسیک، بوئینگ ۷۳۷ نسل بعدی، بوئینگ ۷۳۷ مکس

مسیرهای پروازی هواپیمایی ساها

برای اطلاع کامل از زمان و مسیر کلی پرواز‌های هواپیمایی ساها به سایت رسمی هواپیمایی ساها یا صفحه مسیرهای پروازی به وبسایت فرانگر سر بزنید، هر چند در این‌جا نگاهی کلی به مسیرها و مقاصد و ... می‌پردازیم. در حال حاضر، پروازهای ساها در ۴ مسیر و از تهران به مقصدهای کیش، مشهد، شیراز و عسلویه و همچنین برعکس انجام می‌گیرد. مرکزیت اصلی این شرکت فرودگاه مهرآباد می‌باشد.

قیمت بلیط هواپیما ساها
قیمت بلیط ساها به ریال (حداکثر) قیمت بلیط ساها به ریال (حداقل) مقصد هواپیمایی ساها مبدا هواپیمایی ساها رديف
5,153,000 1,829,000 بلیط هواپیما ساها به آبادان بلیط هواپیما ساها از تهران 1
9,689,000 2,477,000 بلیط هواپیما ساها به چابهار بلیط هواپیما ساها از تهران 2
6,440,000 1,882,000 بلیط هواپیما ساها به شیراز بلیط هواپیما ساها از تهران 3
9,279,000 2,439,000 بلیط هواپیما ساها به قشم بلیط هواپیما ساها از تهران 4
9,027,000 2,386,000 بلیط هواپیما ساها به کیش بلیط هواپیما ساها از تهران 5
6,970,000 1,352,000 بلیط هواپیما ساها به مشهد بلیط هواپیما ساها از تهران 6
6,997,000 2,465,000 بلیط هواپیما ساها به اردبیل بلیط هواپیما ساها از مشهد 7
7,458,000 2,624,000 بلیط هواپیما ساها به ارومیه بلیط هواپیما ساها از مشهد 8
7,458,000 2,624,000 بلیط هواپیما ساها به آبادان بلیط هواپیما ساها از مشهد 9
7,458,000 2,624,000 بلیط هواپیما ساها به تبریز بلیط هواپیما ساها از مشهد 10
9,493,000 2,624,000 بلیط هواپیما ساها به چابهار بلیط هواپیما ساها از مشهد 11
7,151,000 2,518,000 بلیط هواپیما ساها به کرمانشاه بلیط هواپیما ساها از مشهد 12
6,997,000 2,465,000 بلیط هواپیما ساها به کیش بلیط هواپیما ساها از مشهد 13
آموزش در هواپیمایی ساها

چیزی که شرکت هواپیمایی ساها را از دیگر هواپیمایی‌ها متمایز می‌کند امکان آموزش و یادگیری‌ای است که برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. دانشگاه جامع علمی کاربردی هواپیمایی ساها با هدف بهبود سطح فنی افراد راه اندازی شده است و با تاکید بیشتر بر یادگیری عملی سعی در تربیت نیروی متخصص در عرصه هواپیمایی (تعمیر و طراحی) به منظور خودکفایی هر چه بیشتر کشور می‌باشد. دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ساها بنا به تقاضای معاونت تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در استان تهران تاسیس شده است. دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ساها زیر نظر ارگان سازمان هواپیمایی کشوری می باشد و لذا رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شود، همگی در جهت آموزش مهارت های مورد نیاز برای افراد متقاضی در عضویت و استخدام در سازمان هواپیمایی کشوری است. دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ساها، واقع در استان تهران به آدرس: تهران - بعد از میدان فتح - درب دوم (درب خانواده) پایگاه هوایی شهید لشگری است. برای ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ساها شما بایستی از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایید. در حال حاضر ثبت نام بدون کنکور کاردانی کارنشاسی دانشگاه علمی کاربردی هواپیمایی ساها در رشته های زیر انجام می شود: کاردانی فنی ایونیک هواپیما کاردانی فنی تعمیر و نگه‌داری هواپیما کاردانی فنی ایمنی زمینی فرودگاهی کاردانی فنی نگه‌داری و تعمیرات (نت) تجهیزات دفاعی، موتور و بدنه پهباد مهندسی فناوری ایونیک هواپیما مهندسی فناوری مکانیک هواپیما

تیم مهمان‌داران هواپیمایی ساها

تیمی متشکل از جوانان متخصص که طبق معیارها و آموزش‌های روز دنیا تربیت یافته‌اند و کاملا طبق فیلتر‌های گزینشی استانداردهای مهمانداری هواپیما طبق متد روز انتخاب شده‌اند. تمامی مهمان‌داران علاوه بر آموزش استانداردهای بین‌المللی مهمان‌داری، به مهمان‌نوازی ایرانی هم وفادار بوده و نوعی از مهمان‌داری که بومی کشور عزیزمان بوده همراه با معیارهای روز دنیا را ارائه می‌دهند که در بین هواپیمایی‌های داخل کشور در نوع خود جالب و جدید است.

قوانین و مقررات هواپیمایی ساها

دستور العمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی هواپیمایی ساها ابطال پرواز توسط هواپیمایی ساها 1-ابطال پرواز یک هفته قبل از انجام پرواز ساها باشد، شرکت هواپیمایی ساها موظف به پرداخت کامل قیمت بلیط ساها میباشد . درصورت ابطال پرواز ساها از 6 روز تا 24 ساعت قبل از انجام پرواز باشد، شرکت هواپیمایی ساها موظف به پرداخت کامل قیمت بلیط ساها و ارائه یک بلیط هواپیما ساها مشابه با 30 درصد تخفیف از لحاظ مسیر و کلاس پروازی می باشد . 3-اگر ابطال بلیط هواپیما ساها از 24 ساعت مانده تا زمان انجام پرواز انجام پذیرد، دراینصورت شرکت هواپیمایی ساها موظف به پرداخت کامل قیمت بلیط ساها و ارائه یک بلیط هواپیما ساها نیم بهاء مشابه از لحاظ مسیر وکلاس پروازی می باشد. تبصره: ارائه بلیط هواپیما ساها مشابه ( از لحاظ مسیر وکلاس پروازی ) دراولین فرصت زمانی انجام می گیرد . همچنین درصورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی (موردی ندارد)، این امر بدون پرداخت هزینه و یا مابه التفاوت توسط مسافر و یا خسارت توسط شرکت هواپیمایی ساها انجام خواهد پذیرفت. تاخیر پرواز ساها الف) تأخیر بیش از یک ساعت تا دو ساعت پرواز هواپیمایی ساها : درصورت تاخیر بیش از یکساعت و کمتر از دو ساعت می بایستی از مسافران پذیرائی نوع اول بعمل آید "پذیرائی نوع اول : شامل میان وعده ( اعم از نوشیدنی گرم یا سرد و شیرینی مناسب " می باشد. ارائه این پذیرایی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرائی و عدم ایجاد تأخیر بیشتر در پروازمیباشد. ب) تاخیر بیش از 2 ساعت و تا 4 ساعت پرواز هواپیمایی ساها : انجام پذیرائی مناسب حداقل نوع اول باتوجه به امکانات فرودگاهی . فراهم نمودن امکان برقراری ارتباط تلفنی جهت اطلاع رسانی. تغییر پرواز درصورت درخواست مسافر و امکان انجام آن . انجام اقدامات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی ( درصورت درخواست مسافر) و درصورت وجود پرواز از همان مسیر و یا انتقال به مقصد نهائی از طریق مسیرهای جایگزین . پرداخت کامل وجه بلیت مسافر درصورت انصراف مسافر از ادامه پرواز. ج) تأخیر بیش از 4 ساعت پرواز هواپیمایی ساها : دراینصورت شرکت هواپیمایی ساها موظف به ارائه یک فقره بلیط هواپیما ساها با تخفیف 30% از لحاظ مسیر و کلاس پروازی می باشد. تبصره : درمورد پروازهایی که بدلیل شرایط جوی یا امنیتی فرودگاه مبداء، مقصد و مسیر دچار تأخیر و یا ابطال می گردند، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی ازمسافرین صرفاً موظف به استرداد کامل وجه به مسافرین می باشد. مسافرین توان خواه هواپیمایی ساها الف) به منظور تأمین تسهیلات، رفاه و ایمنی مسافر توانخواه، شرکت هواپیمایی ساها در چهارچوب دستورالعمل های تخصصی ذیربط اقدامات لازم را در ارائه خدمات مناسب و رایگان معمول خواهد نمود. ب) شرایط خاص مسافر توانخواه می بایست در زمان خرید بلیط هواپیمایی ساها و حداکثر تا 48 ساعت قبل از پرواز ساها به شرکت هواپیمایی ساها اعلام گردد. ج) ضروری است مسافر جهت آگاهی از چگونگی این خدمات با دفتر فروش بلیط هواپیمایی ساها تماس حاصل فرمایند. د ) مسافر بیمار در دوره پس از عمل جراحی و یا دوران نقاهت از قاعده مسافرین توانخواه مستنثی می باشند و تابع مقررات حمل بیمار شرکت هواپیمایی ساها خواهند بود. تغییر مسیر اجباری توسط شرکت هواپیمایی ساها در طول پرواز * درصورتی که هواپیمای ساها در مکانی به غیر از مقصد و یا نقطه میانی ( در پروازهای اتصالی مندرج در یک بلیط هواپیما ساها ) توقف نماید شرکت هواپیمایی ساها موظف است مسافر را به مبداء یا مقصد پرواز مطابق یکی از روش های زیر منتقل نماید. الف ) انتقال مسافر به مبدا توسط شرکت هواپیمایی ساها صورت پذیرفته و کل قیمت بلیط ساها بدون کسر جرایم به مسافر پرداخت گردد. ب) درصورت درخواست و انتقال مسافر به مقصد یا هر وسیله نقلیه عمومی زمینی ( اتوبوس، قطار،... ) این انتقال ضمن فراهم نمودن شرایط و پرداخت هزینه های آن توسط شرکت هواپیمایی ساها صورت می گیرد. فقدان و یا آسیب دیدگی جامدان در هواپیما ساها * درصورت فقدان و یا آسیب دیدگی جامه دان وبار همراه، شرکت هواپیمایی ساها بر اساس دستورالعمل پیگیری، جستجو و یا جبران خسارت خود ( طبق پیمان ورشو که عیناً در تاریخ 1364/8/19 به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است ) موظف به تأمین رضایت مسافران میباشد. * مسافر در صورت فقدان یا آسیب دیدگی جامه دان و بار همراه را بلافاصله ( قبل از ترک فرودگاه ) فهرست آن را به شرکت هواپیمایی ساها ارائه فرماید. * درصورت تاخیر در تحویل جامه دان و بار همراه، ضروری است مسافر حداکثر ظرف مدت 12 روز نسبت به ارائه اعلام موضوع خود به شرکت هواپیمایی ساها اقدام لازم فرمایند. برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قوانین و بخشنامه‌های جدید ایرلاین ساها و همچنین دسترسی به کلیه‌ی بخشنامه‌های سازمان هواپیمایی کشور، می‌توانید به صفحه بخشنامه هواپیمایی در سایت فرانگر و یا کانال تلگرام این شرکت مراجعه کنید. شرایط استرداد و جریمه ی کنسلی بلیط هواپیما ساها • تا 12 ظهر سه روز قبل از پرواز ساها (جریمه 20% قیمت بلیط ساها و استرداد مابقی بعلاوه مالیات‌ها) • از 12 ظهر سه روز قبل از پرواز تا 12 ظهر روز قبل از پرواز ساها (جریمه 40% قیمت بلیط ساها و استرداد مابقی +مالیات ها) • از 12 ظهر روز قبل از پرواز تا 4 ساعت قبل از پرواز ساها (جریمه 60% قیمت بلیط ساها و استرداد مابقی + مالیات‌ها ) • از 4 ساعت قبل از پرواز ساها به بعد و No Show )جریمه 80% قیمت بلیط ساها و استرداد مابقی + مالیات‌ها) برای آگاهی از جریمه کنسلی بلیط و استرداد وجه سایر ایرلاین های کشور می‌توانید به وبسایت فرانگر مراجعه کنید.

معاونت خدمات و کیفیت هواپیمایی ساها در امور کترینگ جهت سرویس دهی مطلوب امور ذیل را انجام می دهد.

• تهیه طرح ها و دستورالعمل ها و آئین نامه های انضباطی و نظارت بر حسن اجرای کلیه دستورالعمل های جاری، کوتاه مدت و بلند مدت با توجه به برنامه ریزی هواپیمایی. • تهیه بهترین مواد غذایی با هماهنگی متخصصین تغذیه، تهیه غذای کروی پروازی، مسافرین هواپیمایی ECONOMI, VIP و پروازای پشتیبانی با هماهنگی مسئولین حراست؛ و شرایط نگهداری در یخچال های زیر صفر و بالای صفر می باشد. • برآورده نمودن نیازهای رفاهی کارکنان کترینگ با توجه به مقدورات شرکت. • ارائه دستورالعمل ها جهت سرویس و نگهداری وسایل و تجهیزات موجود. • کنترل کیفیت مواد غذایی خام تهیه شده توسط متخصصین بهداشت. • پیش بینی تهیه بهترین مواد غذایی اعم از فاسدشدنی و فاسد نشدنی، تجهیزات، آشپزخانه ای و داخل هواپیما از جمله ارائه وسایل پذیرایی برای مهمانداران در مسیر رفت و برگشت پروازهای داخلی و خارجی هواپیمایی ساها. هواپیمایی ساها فقط دارای یک نوع کلاس پروازی اکونومی می‌باشد.

حوادث هواپیمایی ساها

اولین حادثه هوایی از حوادث هواپیمایی ساها در تاریخ 31 فروردین 1384، در پرواز شماره 171 هواپیمایی ساها از کیش به مقصد تهران رخ داد. نقصی فنی در هنگام فرود هواپیمای ساها باعث ترکیدن لاستیک جلو شد که بعد از آن سریعا قسمت عقب هواپیما شروع به آتش گرفتن کرد. متاسفانه این اتفاق باعث سقوط هواپیمای ساها به داخل رودخانه متروکه کن شد. حادثه بعدی در تاریخ 18 بهمن 1385 برای یکی از بوئینگ‌های 707 هواپیمایی ساها رخ داد، این هواپیما در فرودگاه کیش دچار نقص فنی در سیستم هیدرولیک شد. شاید یکی از علل مهم کنار گذاشتن بوئینگ‌های 707 همین حادثه بوده باشد. ماجرا اینگونه بود که در پرواز شماره 170 هواپیمای بوئینگ مسافربری هواپیمایی ساها به علت نقص در سیستم هیدرولیکش نمی‌توانست فرود بیاید و به همین دلیل مجبور شد بر فراز جزیره کیش چندین دور بزند، در نهایت به علت کاهش سوخت مجبور به فرود در انتهای باند فرودگاه جزیره کیش شد، اما قادر به حرکت نبود. مسافران حدود 30 دقیقه منتظر یدک کش برای حمل هواپیما به ابتدای باند بودند که همین تاخیر و البته اخیر در فرود در نهایت باعث شدند تا در هواپیما کمبود اکسیژن رخ دهد. دوری از باند اصلی، کمبود اکسیژن و گرم شدن هوای داخل هواپیما داشت به مساله‌ای بغرنج تبدیل می‌شد، چرا که تخلیه مسافران امکان نداشت و ماسک‌های اکسیژن به دلیل دوری از ابتدای باند در دسترس نبودند، سرانجام با بکسل کردن هواپیما و حضور نیروهای امدادی فرودگاه کیش امکان خروج مسافران با سلامت کامل مهیا شد، اما نتیجه این اتفاق کاهش اعتماد به ناوگان هواپیمایی ساها بود که در نهایت مجبور به تعویض کلی آن شدند. حادثه نهایی که ضربه آخری بر پیکره اعتماد به ناوگان هواپیمایی ساها بود، در تاریخ 12 مرداد 1388 بوقوع پیوست. در این حادثه یک فروند هواپیمای بوئینگ 707 شرکت هواپیمایی ساها با شماره پرواز 124 که در مسیر اهواز به تهران بود، 10 دقیقه پس از برخاستن دچار نقص فنی در یکی از موتورهایش شد که این اتفاق باعث فرود اظطراری هواپیما و تخلیه آن شد.

آیا هواپیمایی ساها باز هم قابل اطمینان است؟

هر چند باعث شکر است که حوادث اتفاق افتاده برای هواپیماهای شرکت ساها خسارات جانی و مالی بزرگی نداشتند، اما موضوعی که باعث لغو پرواز هواپیمایی ساها شد این بود که بطور واضحی علت حوادث مشخص بود: فرسودگی ناوگان هوایی ساها، و چون شرکت هواپیمایی ساها اقدامی برای حل این موضوع نمی‌کرد، سازمان هواپیمایی کشوری مجبور به لغو کلی مجوز هواپیمایی ساها شد تا شاید اقدامی صورت بگیرد، در هر صورت مهم این است که امروزه شرکت هواپیمایی ساها با صرف وقت و هزینه زیاد در حال ارتقا و بهبود ناوگان هوایی و خدماتی که ارائه می‌دهد است. آن‌چه که یک شرکت هواپیمایی را در مرحله اول در محبوبیت بالاتری قرار می‌دهد امنیت پرواز است. یک مسافر قبل از هر‌گونه امکانات قابل انتظاری، نیازمند این است که مطمئن شود جانش در سفر پروازی‌ای که می‌خواهد انجام دهد در امنیت کامل است، چه چیزی از زنده ماندن مهم تر است؟ بعد از ایجاد این اطمینان، یک شرکت هواپیمایی باید به بالا بردن کیفیت خدمات اولیه خود بپردازد، مثل غذایی که ارائه می‌دهد، خدمات کنترینگ، ممان نوازی مهمان‌داران و ...شرکت هواپیمایی ساها بعد از بازپس گیری مجوز پرواز خود در اولین اقدام سعی در بازگرداندن اعتماد امنیت جان مسافران کرد، آن‌هم با تغییر عامل اصلی: ناوگان هواپیمایی فرسوده‌ای که داشت. سپس چیزی که هواپیمایی ساها بیشترین تاکید را بر آن دارد مساله داشتن و تربیت کادر پروازی مجرب است، به همین دلیل است که این شرکت هواپیمایی از معدود ایرلاین‌هایی است که مرکز آموزشی مخصوص به خود را به نام دانشگاه جامع علمی کاربردی ساها راه انداخته است که به تامین نیاز‌های فنی و علمی کادر پروازی که قرار است در آینده در این شرکت کار کنند می‌پردازد. از این نظر به معنای واقعی این شرکت در حال تربیت نیروی متخصص بومی قوی و خودکفایی است که نتیجه آن علاوه بر بالا رفتن کیفیت تیم هواپیمایی ساها، ایچاد بستری کلی برای سازمان هواپیمایی کشوری است تا از این فرصت جهت استفاده در کلیه ایرلاین‌های داخلی استفاده کنند و دیگر متکی به خارج از کشور نباشند و به کشف و پرورش استعداد‌های داخلی بپردازند. مورد بعدی که شرکت هواپیمایی ساها در آن اقدامات جالبی انجام داده بحث خدمات و فروش بلیط هواپیما ساها است. ایرلاین ساها برای افراد توان‌خواه خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد که شامل تخفیف قیمت بلیط ساها نیز می‌باشد. زمینه‌ای که شرکت هواپیمایی ساها در آن یک نوآوری جالب کرده است مبحث مهمان‌داران است. مهمان‌داری این شرکت هواپیمایی علاوه بر این‌که شامل استاندارد‌های روز و متدهای نوین است، دارای یک ویژگی جالب است آن هم این‌که دارای خصلت مهمان‌نوازی بومی ایرانی است، چیزی که مشابهی در دیگر ایرلاین‌های داخلی برای آن وجود ندارد. ویژگی‌های بومی مهمان نوازی در ترکیب با متدهای مدرن جلوه ویژه‌ای به کادر مهمان‌داران هواپیمایی ساها داده که باعث می‌شود خاطره‌ای متفاوت و به یاد ماندنی از سفر با این ایرلاین در ذهن مسافران ثبت شود. در نهایت تلاش این ایرلاین برای سر وقت بودن پروازها و بدون تاخیر بودن آن‌ها باعث می‌شود که به انتخاب سفری داخلی با ایرلاین ساها بیافتیم.

سخن آخر در باب هواپیمایی ساها

در میان ایرلاین‌های داخلی نمی‌توان با اطمینان یک ایرلاین را به‌صورت قطعی به عنوان بهترین ایرلاین معرفی کرد، همان‌طور که انتخاب مقصد و راه مسافرت بستگی به نظر مسافر دارد و از دید هر کسی نوعی از راه یا مقصد توریستی جذاب است، این‌که از کدام شرکت هواپیمایی برای مسافرت استفاده کنیم نیز کاملا بستگی به سلیقه مسافران دارد و نمی‌توان بنابر یک سری فاکتورهای کلی در مورد بهترین و بدترین آن‌ها نظر داد، اما یک مسافر با بررسی ناوگان هوایی، خدمات فروش بلیط هواپیما، قوانین استرداد و حمل بار، نوع خدمت دهی مهمان‌داران، کلاس‌های پروازی و ... می‌تواند به یک دیدگاه کلی از بهترین انتخاب طبق معیارهایی که خودش از موارد یاد شده در ذهن دارد برشد.

اطلاعات تکمیلی هواپیمایی ساها

برای کسب اطلاعات تکمیلی تماس و امور مالی ساها ایر و نیز سایر ایرلاین های کشور میتوانید به صفحه اطلاعات ایرلاین ها در وبسایت فرانگر مراجعه کنید. هواپیمایی ساها کد C14635 زمينه فعاليت : خطوط هواپیمائی مدیر عامل : دکتر علائی شاخه فعاليت : خطوط هواپیمائی صندوق پستی : ۹۶۵ـ۱۳۴۴۵ نشانى : ایران، تهران، تهران، کیلومتر ۶ جاده قدیم کرج تلفن : ۰۲۱-۶۶۶۹۶۲۰۰ - ۶۶۶۹۴۳۴۷ - ۶۶۶۳۰۱۰۲-۴ فکس : ۰۲۱-۶۶۶۹۸۰۱۶ صندوق پستی : ۱۳۸۶۵-۱۶۴ دفتر مرکزی هواپیمایی ساها تهران- خيابان آيت ا… سعيدی-65 متری فتح تلفن 66630101 فکس: 66698016 آدرس ایمیل : info@sahaair.com دفتر مرکزی هواپیمایی ساها-بازرگانی تهران- خيابان آيت ا… سعيدی-65 متری فتح تلفن : 66694347 آدرس ایمیل: commercial@sahaair.com